کلچینی از سایتها و وبلاگهای خواف

توجه!!!          توجه!!!          توجه!!!

« دبستان آنلاین تعطیل شد »

دوستان عزیزم

ضمن عرض سلام ، می خواستم بگم با توجه به این که به لطف خدا هم اکنون بسیاری از وبلاگ هایی که در زمینه ی آموزش ابتدایی فعالیت می کنند بسیار پر بار بوده و می توانند جوابگوی نیاز همکاران و دانش آموزان عزیز در این مقطع بسیار حساس باشند، به دلیل وجود پاره ای از مشکلات تصمیم گرفتم از این پس بیشتر از این که وبلاگنویسی کنم ، از مطالب خوب و ارزنده ی سایر دوستان استفاده کنم.

در این جا از تمامی دوستان و همکاران عزیز و بازدیدکنندگان گرامی که در این مدت تنهایم نگذاشتند و همیشه و در همه حال منو از نظرات و راهنمایی های ارزشمندشون بهره مند کردند تشکر نموده و موفقیت همه ی بزرگواران را از خداوند بزرگ خواستارم.

با عرض شرمندگی

« دبستان آنلاین تعطیل شد »

با تشکر از همه ی شما عزیزان

مدیر وبلاگ دبستان آنلاین( اول تا ششم ابتدایی)

معرفی وبلاگ دبستان آنلاین و چند تن از دوستان در مجله ی رشد آموزش ابتدایی آبان ماه 91

 :: موضوعات مرتبط: کامپیوتر و ترفندها، نکته های زندگی،روانشناسی،موفقیت، پایه ششم، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم، پایه اول
ن :
ت : پنجشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۲۱

سلام دوستان عزیزم

از این که به دبستان آنلاین سر زدین ازتون ممنونم. لطفا با درج نظرات سازنده تون، منو در هر چه بهتر کردن محتوای این وبلاگ یاری نمایید..

 

 
دوستان عزیزم: بهتون پیشنهاد میکنم این پست رو به طور کامل و یا بعضی از قسمت ها رو به دلخواه، کپی کرده و در یک پست در وبلاگتون بذارین تا تمام مطالب دبستان آنلاین رو به صورت یک جا در اختیار داشته باشین.
 
 
 
 
کلیک کن دوست عزیزم ، مطمئنم پشیمون نمیشی
 
کلیک کن دوست عزیزم ، مطمئنم پشیمون نمیشی 
                                 کلیک کن دوست عزیزم ، مطمئنم پشیمون نمیشی
 
کلیک کن دوست عزیزم ، مطمئنم پشیمون نمیشی
 
کلیک کن دوست عزیزم ، مطمئنم پشیمون نمیشی
 
کلیک کن دوست عزیزم ، مطمئنم پشیمون نمیشی
 
کلیک کن دوست عزیزم ، مطمئنم پشیمون نمیشی
 
کلیک کن دوست عزیزم ، مطمئنم پشیمون نمیشی 
 
برای مشاهده ی لینک های دیگر دوستان عزیزم کلیک نمایید
 
اگه کلیک نکنی از دستت رفته : آموزش وبلاگ نویسی ، کامپیوتر و اینترنت
 
کلیک کن دوست عزیزم ، مطمئنم پشیمون نمیشی
 
 


:: موضوعات مرتبط: کامپیوتر و ترفندها، پایه ششم، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم، پایه دوم، پایه اول
:: برچسب‌ها: دانلود, نمونه سوال, ابتدایی, کامپیوتر, روانشناسی و نکته های زندگی
ن :
ت : پنجشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۲۱

سلام دوستان عزیزم

تصمیم گرفتم این دفعه یه پست اختصاصی واسه شما همکاران عزیزم بزنم.یعنی مطالب این پست بیشتر از این که به درد دانش آموزان یا والدینشون بخوره ، میتونه مورد استفاده ی خود ما معلمان قرار بگیره.

در ضمن تمام مطالبی که واسه دانلود در این پست یا سایر پست های وبلاگم قرار گرفته دارای حجم بسیار کمی هست و یه وقت در صورت محدودیت دانلود نگران این مساله نباشین.

یه چیز دیگه هم این که برخی از مطالب این پست رو برای دانلود و بقیه رو برای مشاهده در قالب همین وبلاگ گذاشتم که در جلوی هرکدوم از مطالب، نوع قرار گرفتنشون رو در وبلاگ مشخص کردم.

راستی قبل از این که بریم به سراغ مطالب، می خواستم ازتون خواهش کنم حالا که این پست بیشتر مورد استفاده ی خودمون قرار میگیره ، اگه شما هم تجربه ی مفید آموزشی یا مطلب خاصی دارین که فکر میکنین به درد بقیه ی دوستان میخوره لطف کنین و به ایمیلم به آدرس زیر بفرستین تا با نام خودتون در این پست بذارم تا همه استفاده کنن. ( لطفا اگه این کار رو کردین در قسمت نظرات همین پست بهم خبر بدین تا ایمیلم رو چک کنم.)

آدرس ایمیل دبستان آنلاین :    dabestanonline@gmail.com

 


 مطالب کاربردی و مفید ویژه ی معلمان

 

چهل نکته از ریاضی (مشاهده در وبلاگ) ۰۹ / ۱۰ / ۹۱

تقویت روخوانی دانش آموزان پایه ی اول (مشاهده در وبلاگ) ۰۹ / ۱۰ / ۹۱

رهنمودهایی جهت تکمیل دفتر مدیریت فرایندهای کلاسی (مشاهده در وبلاگ) ۱۰/ ۱۰ / ۹۱

اهداف دوره ی ابتدایی (مشاهده در وبلاگ) ۱۱/ ۱۰ / ۹۱

 :: موضوعات مرتبط: پایه ششم، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم، پایه دوم، پایه اول
:: برچسب‌ها: پنجم, دانلود, مطالب آموزشی پایه پنجم, دانلود نمونه سوال, نوبت دوم
ن :
ت : دوشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۱

 

مطالب ، نمونه سوال ، چک لیست ، طرح درس ، روش تدریس

پایه های : اول - دوم - سوم - چهارم - پنجم - ششم

سلام دوستان عزیزم

برای راحتی کار شما عزیزان در پیدا کردن مطالب مربوط به پایه های مختلف به صورت یک جا و اطلاع از بروز رسانی محتوای هر پایه و هم چنین کمتر شدن تعداد پست ها، تصمیم گرفتم تمامی مطالب مربوط به پایه های اول ، دوم ، سوم ، چهارم ، پنجم و ششم رو در قالب یک پست ارائه کنم که امیدوارم خوشتون بیاد و البته مورد استفاده تون هم قرار بگیره.

نکات مهم :

۱- ازتون خواهش میکنم اگه نمونه سوال ، چک لیست ، طرح درس و یا هر مطلبی مربوط به پایه های مختلف دبستان در اختیار دارین که فکر میکنین میتونه به درد سایر دوستان هم بخوره ، برام بفرستین تا با نام خودتون در پایه ی مورد نظر بذارم.

شما میتونین مطالب خودتون رو به ایمیل دبستان آنلاین به آدرس زیر بفرستین و به منظور این که من سریعتر ایمیلم رو چک کنم لطفا بعد از فرستادن مطالب، از طریق قسمت نظرات وبلاگ،خبر فرستادنش رو بهم بدین.

آدرس ایمیل دبستان آنلاین :     dabestanonline@gmail.com

۲- برای مشاهده ی مطالب مربوط به هر یک از پایه های اول تا ششم و هم چنین مطالب متفرقه و جالب و خواندنی در مورد مقطع ابتدایی، بر روی نام پایه ی مورد نظر کلیک نمایید. درضمن به منظور جلوگیری از اتلاف وقت شما عزیزان و آگاهی از تغییرات مطالب مربوط به هر پایه بدون باز کردن اون ، تاریخ آخرین بروز رسانی مطالب مربوط به هر پایه رو در مقابلش نوشتم.

  

  نام پایه

تعداد 

مطالب

تاریخ

بروز رسانی

پایه اول 

کلیک کنید

۲۰

۰۲/ ۱۰/ ۹۱

پایه دوم

کلیک کنید

۱۴

۲۰/ ۱۰/ ۹۱

پایه سوم

کلیک کنید

۳۴

۰۶/ ۱۰/ ۹۱

پایه چهارم

کلیک کنید

۱۹

۲۵ / ۰۹ / ۹۱

پایه پنجم

کلیک کنید

۷۵

۲۵ / ۰۹ / ۹۱ 

پایه ششم

کلیک کنید

۸۱

۱۹/ ۱۰/ ۹۱

چک لیست

کلیک کنید

۲۷

۰۲/ ۱۰/ ۹۱

روش تدریس و ...

کلیک کنید

۱۴

۲۰ / ۰۸ / ۹۱

 

لطفا نظرات،انتقادات و پیشنهادات خودتون رو در مورد این پست اینجا بذارین.

 :: موضوعات مرتبط: پایه ششم، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم، پایه دوم، پایه اول
ن :
ت : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۰

« روز معلم مبارک باد »

روز معلم مبارکباد - دبستان آنلاین

معلم عزیز ، استاد بزرگوار، تو را به چه مانند کنم. دل دریاییت لبریز از آرامش است. همچون کوه استوار از حوادث روزگار ایستاده ای و همچون ابر، باران پر شکوه معرفت بر چمن های دشت دانش آموختگی فرو می ریزی. خورشید نگاهت گرمابخش وجود ما وحرارت کلبه ی سرد یأس و ناامیدی و ارمغان شور و شعف است . غنچه ی تبسمی که از گلستان لبهای تو می روید، طراوت لحظه های ابهام و زیبا یی بخش خانه ی وجود ماست. کلام روح بخش و دلنشین تو موسیقی دلنوازی است که بر گوش جان می نشیند و آهنگ زندگی را به شور در می آورد. روانی به لطافت گلبرگهای ارغوان داری که از احساس و شور و شعف لبریز است. دستهای روشنت سپیدی خود را از گل بوسه های گچ گرفته و شمع وجودت از نیروی ایمان و انسانیت شعله ور است. سرخی شفق ، تابش آفتاب ، نغمه ی بلبلان ، صفای بستان ، آبی دریاها ، همه و همه را می توان در تو خلاصه نمود. معنای کلام امید بخش تو، همچون نسیم صبحگاهان نشاط بخش روح خسته ماست. علم آموزی و صبر و ایمان را از پیامبران به ارث برده ای و به حقیقت وارث زیبایی ها بر گستره ی گیتی هستی. قدوم سبز تو سبزینه ی کوچه باغ های زندگی و صفا بخش خاطر پر دغدغه ی ماست. ضربان قلب تو آهنگ خوش هستی و جوشش نشاط در غزل شیوای زندگی است. تو روشنایی بخش تاریکی جان هستی و ظلمت اندیشه را نور می بخشی .

‹‹ و ما یستوی الاعمی والبصیر و لا الظلمات ولا النور ››

 وهرگز کافر تاریک جان کور اندیش با مومن اندیشمند خوش بینش یکسان نیست وهیچ ظلمت با نور یکسان نخواهد بود.

چگونه سپاس گویم مهربانی ولطف تو را که سرشار از عشق و یقین است. چگونه سپاس گویم تأثیر علم آموزی تو را که چراغ روشن هدایت را بر کلبه ی محقر وجودم فروزان ساخته است. آری در مقابل این همه عظمت و شکوه تو، مرا نه توان سپاس است ونه کلام وصف.

تنها پروانه ی جانم بر گرد شمع وجودت ، عاشقانه چنین می سراید :

معلم کیمیای جسم و جان است ............ مــعلم رهنمای گمرهان است 

      شـده حک بر فراز قله ی عشق ............. معلم وارث پیغمبران است

روز معلم بر همه ی شما همکاران عزیزم مبارک باد.

 :: موضوعات مرتبط: عمومی، چک لیست ها و نمون برگ ها، معرفی وبلاگ های برتر دوره ی ابتدایی، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم
:: برچسب‌ها: تبریک, روز معلم, پیام تبریک روز معلم, روز معلم مبارک, روز معلم مبارک باد
ن :
ت : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۱۱

باسلام

آموزش املای کلمات ( مناسب برای دانش آموزان پایه ی سوم به بالا )

همونطور که میدونین یه چیزی که خیلی فکر معلمان رو به خودش مشغول کرده، چگونگی آموزش املای کلمات جدید هست.هر کسی برای حل این مشکل یه راهکاری داره.ولی اون چیزی که بین اکثر همکارا مشترک به نظر میرسه اینه که بعد از املا ، شکل درست کلمه رو برای دانش آموز مینویسن و از او میخوان که چند بار از روی شکل درست کلمه رونویسی کنه تا خوب این کلمه رو یاد بگیره.ولی اگه دقت کرده باشین می بینیم که بعد از چند روز اگه بازم اون کلمه رو به دانش آموز بگیم، مثل روز اولش اشتباه می نویسه و ما کفرمون درمیاد.دانش آموز بیچاره هم که تقصیری نداره.آخه مگه اون دلش میخواد که اشتباه بنویسه؟

پس چکار کنیم؟ چاره ی کار چیه؟

برای این کار ما باید به جای این که از او بخواهیم که چند بار رونویسی کنه، ساختار کلمه و معنی ومخالف و همخانواده ی اون کلمه رو بهش بگیم تا از این طریق آموزش اون کلمه رو به طوری معنادار انجام داده باشیم.

به همین دلیل من جدولی رو تهیه کردم که می تونیم بعد از تدریس هر درس به دانش آموزان بدیم و قبل از این که اونا یک کلمه رو به طور اشتباه یاد بگیرن، آموزش درست اون کلمه رو در اونا شکل بدیم. ما باید بعد از توزیع جدول ها کلمات مشکل و اصلی درس رو پیدا کنیم و باکمک خود دانش آموزان بقیه ی جدول رو کامل کنیم.

استفاده از این روش علاوه بر آموزش شکل درست نوشتاری،موجب بالا رفتن دامنه ی لغات دانش آموزان باتوجه به فراگیری کلمات هم معنی و مخالف و هم خانواده میشه.

حداقل یک بارهم که شده از این روش استفاده کنین و خودتون تاثیرش رو ببینین.

برای دانلود جدول تمرین کلمات بعد از تدریس هر درس،بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

 جدول آموزش املای کلمات( بعد از تدریس و قبل از املا )

برای کلماتی هم که احیانا بعد از کار کردن این جدول بازهم دانش آموزان در املا اشتباه مینویسن میتونیم ازشون بخواهیم که جدولی مانند جدول زیر رو در دفتر املاشون بکشن و یا خودمون یکی از این برگه ها رو در اختیارشون بذاریم تا از این پس هر کلمه ای که در املا نویسی مشکل دارن از طریق این جدول تمرین کنن.

برای دانلود جدول تمرین کلماتی که در املانویسی مشکل دارند بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

جدول آموزش املای کلمات( تمرین بعد از املا )

 

لطفا نظرتون رو در مورد این روش برام بنویسین و اگه روش دیگه ای هم دارین برام بگین تا اونا رو هم اضافه کنم.

 :: موضوعات مرتبط: عمومی، ارزشیابی توصیفی، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم
ن :
ت : یکشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۳۰

با سلام

امروز میخوام ترفندی رو مربوط به ضرب ذهنی اعداد بهتون بگم.با چند بار تمرین و تکرار این آموزش، شما می تونین ضرب های دو رقمی بین ۱۰ تا ۲۰ رو به راحتی و به صورت ذهنی انجام بدین.

آموزش :

در این جا به طور مثال ۱۶× ۱۹ را آزمایش می کنیم .

مرحله اول : عدد بزرگتر را با یکان عدد کوچکتر جمع کنین.(یعنی ۲۵=۶+۱۹ ) و در جلوی حاصل جمع، صفری قرار بدین. (۲۵۰)

مرحله دوم : یکان دو عدد را در هم ضرب کنین و با عدد قبلی جمعش کنین .                                                 (۵۴=۶ × ۹ و ۳۰۴=۵۴+۲۵۰)  جواب ما  ۳۰۴ است .

اگه این عمل رو چند بار تکرار کنین، به راحتی در چند ثانیه می تونین ضرب های دو رقمی زیر ۲۰ رو حل کنین.

اگه از این ترفند خوشتون اومده بهم بگین تا ترفندای دیگه ای هم در مورد ریاضی بذارم.

 :: موضوعات مرتبط: عمومی، حکایت ها و مطالب جالب و خواندنی، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم
ن :
ت : چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۶

غلط های مشهور املایی و دستوری زبان فارسی - بخش اول

غلط های دستوری

* استاد: این واژه فارسی است و باید جمع آن را استادان گفت نه اساتید .

* مهر: مهر واژه ای فارسی است و صلاحیت اشتقاق عربی را ندارد و نباید مثلا گفت حکم ممهور شد، بلکه درست آن است که بگویند: حکم مهر کرده شد یا مهر زده شد.

غلط های واگویی (تلفظی)

* پسوند " وَر " در زبان فارسی برای رساندن مالکیت و به معنی " صاحب " و دارنده است. " رنج وَر " به معنی دارنده ی رنج و " مزد وَر " به معنی دارنده ی مزد است. امروزه بر خلاف این قاعده و برخاسته از خط عربی که ایرانیان به کار می برند، این واژه ها را به صورت رنجور و مزدور می نویسند که موجب آن گردیده است تا آن ها را به نادرستی با واو " سیرشده " (مانند واو در واژه ی " کور ") تلفظ نمایند. واژه های دیگر ی نیز مانند دستور ( دست وَر به معنی صاحب منصب، وزیر) و گنجور ( گنج وَر) نیز از این گروه است.

 * یا مثلا می گویند: " کاسه ای زیر نیم کاسه وجود دارد ". در حالی که کاسه هرگز زیر نیم کاسه جای نمی گیرد و در ادبیات هم همیشه گفته اند: زیر کاسه نیم کاسه ای وجود دارد.

* شعر سعدی، یعنی: " بنی آدم اعضای یک پیکرند " را " بنی آدم اعضای یکدیگرند " می گویند.

* هنگامی که دانش آموزی در پایان سال تحصیلی در برخی از درس ها نمره ی کافی برای قبولی نمی آورد می گوید در فلان و فلان درس تجدید شدم و یا درباره ی کسی می گویند فلانی امسال تجدید شد. حال آن که این نه خود دانش آموز، بلکه درس های نمره نیاورده است که تجدید می شود و در شهریور ماه باید دوباره جدید شده و از نو امتحان داده شود ، چون این دانش آموز تجدیدی شده است و باید او را تجدیدی، یعنی دارنده ی درس های تجدید شده نامید.

لطفا جهت تکمیل نمودن مطالب در قسمت نظرات همین پست منو راهنمایی کنید.:: موضوعات مرتبط: عمومی، حکایت ها و مطالب جالب و خواندنی، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم، پایه دوم
ن :
ت : شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۲

باسلام

دوستان و همکاران عزیزم در شهرستان خواف،همونطور که میدونین در هفته ی گذشته آزمون سند تحول بنیادین در بین تعدادی از همکاران برگزار شد و بقیه ی همکاران روز جمعه ی این هفته ۵/۱۲/۹۰ در این آزمون شرکت میکنن.به همین دلیل با هماهنگی مسئول محترم حراست اداره ی آموزش و پرورش، سوالات هفته ی گذشته رو به عنوان نمونه براتون گذاشتم که میتونین از لینک زیر دانلودش کنین.لینک منبع آزمون هم هست که میتونین ازش استفاده کنین.

البته بازم تاکید میکنم که این سوالات فقط به عنوان نمونه به حضورتون ارائه شده و شما حتما منبع آزمون رو مورد مطالعه قرار بدین.

نمونه سوال آزمون سند تحول بنیادین(۱) 

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش(منبع آزمون)

یک نمونه سوال دیگه هم توسط یکی دیگه از دوستان به دستم رسید که اون رو هم میتونین از لینک زیر دانلود کنین.

 نمونه سوال آزمون سند تحول بنیادین آموزش و پرورش(2)

 :: موضوعات مرتبط: عمومی، ارزشیابی توصیفی، چک لیست ها و نمون برگ ها، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم
ن :
ت : چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۱۹

با سلام

روز پنج شنبه ۲۷/۱۱/۹۰ آزمون دانش افزایی ریاضی مقطع ابتدایی بین تمامی آموزگاران شاغل در این مقطع در سطح شهرستان خواف برگزار شد.سوالات آزمون در دو گروه (الف) و (ب) تنظیم شده بود که برای آشنایی دیگر همکاران سراسر کشور و همچنین مشاهده ی پاسخنامه توسط همکاران عزیزم در شهرستان خواف با هماهنگی گروه آموزش ابتدایی و معاونت محترم آموزش ابتدایی شهرستان، سوالات و پاسخنامه شون رو براتون گذاشتم که میتونین اونا رو در اینجا دانلود کنین.

سوالات آزمون دانش افزایی ریاضی - گروه الف

سوالات آزمون دانش افزایی ریاضی - گروه ب

پاسخنامه ی خام دو گروه

پاسخنامه ی گروه الف

پاسخنامه ی گروه ب

لطفا نظرتون رو در مورد این آزمون و آزمون های مشابه و نحوه ی برگزاری اونا برام بذارین.

 :: موضوعات مرتبط: عمومی، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم، پایه دوم، پایه اول
ن :
ت : چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۱۹

با سلام

در پست قبل الگوی یک تدریس بد و مجموعه ای از کارایی که یک معلم موفق باید از انجام دادن اونا اجتناب کنه رو براتون گذاشتم. خیلی از دوستان درخواست داشتن تا حالا که این الگوی بد ارائه شده در مقابلش یک الگوی خوب و مثبت هم ارائه کنم. هر چند به قول شاعر بزرگ ایران، سعدی شیرازی که می فرماید :( ادب از که آموختی، از بی ادبان) اگه ما این الگوی بد تدریس رو مد نظر داشته باشیم و از انجام دادن اونا دوری کنیم خود به خود یک الگوی خوب و مناسب تدریس ایجاد میشه ولی بازم بنا به درخواست دوستان در این پست یک نمونه الگوی مناسب تدریس رو با نام الفبای معلمی براتون گذاشتم.

برای مطالعه ی توضیحات به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید.

نظر شما در این مورد چیه؟ 

 :: موضوعات مرتبط: عمومی، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم، پایه دوم، پایه اول
ن :
ت : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۰۷

با سلام

امروز براتون یک نمونه از تدریس بد و کارهایی که یک معلم ناموفق انجام میده رو گذاشتم. هرچند معلمی پیدا نمیشه که تمام این کارا رو انجام بده ولی شاید بعضی هر چند مورد از اینا رو ...

به هر حال بازم دونستن این نکات خالی از لطف نیست.

الگوی یک تدریس بد :

شروع ناهنجار

آماده نکردن درس و نداشتن مطلب و طرح درس

سبک بی اثر عرضه

نداشتن تماس با دانش آموزان

برخود بد با سؤالات

استفاده بد از تخته سیاه

برای مطالعه ی توضیحات و مصداق های هر مورد به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید.

نظر شما در این مورد چیه؟

 :: موضوعات مرتبط: عمومی، پایه پنجم، پایه چهارم، پایه سوم، پایه دوم، پایه اول
ن :
ت : سه شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۰۴